Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohlo to být i Přítočno...

23. 03. 2017 16:13:30
Tragický osud obce Lidice mohl potkat kteroukoli jinou vesnici Čech a Moravy. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha prohledávali němečtí vojáci několik obcí na Kladensku,...

... mezi nimi bylo i Velké Přítočno.

Svou zbraň si ponechám...
Rodiče Josefa Niekurzáka (1912-1986) byli oba Poláci, proto dlouho neměl českou státní příslušnost. Získal ji až po svatbě s Miroslavou Smetanovou v roce 1936. Jakožto cizí státní příslušník nesplnil povinnou vojenskou službu. Povolán byl až v roce 1938, kdy na vojenském cvičení strávil zhruba 2 měsíce. Sloužil tam jako druhý pomocník u kulometu. Jakožto takový nosil pistoli ČZ vzor 1927 ráže 7,65mm.

Na samém konci vojenského cvičení pobýval ve Štefánikových kasárnách v Praze, kde pak také musel odevzdat výstroj a výzbroj. Tenkrát však odevzdání nikdo moc nekontroloval. Na jednu hromadu se házely pravé boty, na druhou levé, na třetí košile a na čtvrtou zas něco jiného. Rotmistr, který měl celou věc na starosti, nedával příliš pozor. Vždy jen symbolicky zvedl zrak a danou věc odškrtnul ze seznamu. Tehdy Josefa napadla myšlenka: Co kdybych si zbraň ponechal! Nejspíš bude válka a mohla by se hodit. Byl tenkrát ještě přesvědčený, že bychom se v případě napadení bránili. Musel se rozhodnout rychle. Nechat? Odevzdat? Nechat! Takže když přišlo na odevzdání zbraně, hodil na hromadu pouze pouzdro a opasek. Zapisující si ničeho nevšiml a odškrtnul vše jako odevzdané. Pistole ČZ vzor 1927 ráže 7,65mm mu tak zůstala.

Ze Štefánikových kasáren došel domů do Velkého Přítočna pěšky s pistolí schovanou v kapse kabátu. Doma manželce neřekl, že si ji nechal a ukryl ji do almárky v dílně na dno bedny s nářadím. Jen občas když byl Josef sám v dílně, zamkl dveře a pistoli vyndal, obrátil jí párkrát v ruce, než ji zas vrátil do bezpečného úkrytu. Pistole tam tak ležela skoro čtyři roky.

Za doby temna a teroru
Bylo krátce po atentátu na zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha, když Josefova čtyřletého syna Pepíčka rozbolely zuby. Pepíček naříkal, a tak Josefovi nezbylo nic jiného, než s ním jet do nedalekého Kladna k zubaři. Sedl na kolo a jel i se synem směr Kladno. Ovšem na křižovatce u Kladna byl německými vojáky zastaven a poslán zpět. Do obce směl tenkrát každý, ven nikdo. K večeru prohlížela vesnici Velké Přítočno německá armáda a hledala stopy po atentátnících na Heydricha. Přišli i k domu Niekurzákových. Po zběžné prohlídce domů vojáci odešli. Byli prý relativně slušní.

Josef dostal toho večera obrovský strach, že u něj pistoli najdou. Nalezení zbraně by znamenalo smrt nejen jeho a celé rodiny, ale možná i celé vesnice. V noci se proto vyplížil z ložnice přes dvůr do dílny. Vyndal schovanou pistoli, zabalil ji pečlivě do šátku a schoval do kapsy u kalhot. Byla relativně plochá, takže nebyla skoro vidět. Narazil si čepici do čela a tiše se vykradl zadními vrátky. Šel rychle, modlil se, aby ho nikdo neviděl. Zbraň jakoby ho celou cestu pálila v kapse. Občas se ohlédnul, jestli za ním nikdo nejde. Naštěstí nikoho nepotkal, vypadalo to, že vojáci jsou pryč. Zaběhl do lesa Bažantnice. Tam se u rybníka pozorně rozhlédl, jestli nemá společnost. Pak opatrně vytáhl pistoli, ještě jednou naposledy ji obrátil v ruce. Rozpřáhl se a hodil ji do rybníka, za čézetou se tak navždy zavřela vodní hladina. Stejnou cestou se vrátil domů, už o poznání klidnější, když se zbavil tak nebezpečného závaží. Opatrně odemknul zahradní vrátka, vešel do domu a zase si lehl do postele. Manželka nic nepoznala, tvrdě spala. Až ráno jí řekl, co v noci udělal. Naštěstí ho tenkrát nikdo neviděl.

Němečtí vojáci se už do Velkého Přítočna nevrátili, jako oběť si vybrali nedalekou obec Lidice.

Kateřina Niekurzáková
autorka pracuje jako průvodkyně v Památníku Lidice

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 23.3.2017 16:13 | karma článku: 23.26 | přečteno: 483x

Další články blogera

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 292 | Diskuse

Památník Lidice

Putování do Říma s Lidickou Madonou

Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

29.6.2017 v 19:09 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 169 | Diskuse

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 142 | Diskuse

Památník Lidice

Amabilky na přehlídce pěveckých sborů v Lidicích

10. červen. Troufám si tvrdit, že spousta lidí ani neví, čím je toto datum důležité a proč si ho připomínáme. Letos uběhlo přesně 75 let od spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

21.6.2017 v 7:29 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jonák

Nůžky a obvaz jsou stejně důležité jako brzdy, aneb proč STK nedává smysl

Jednou za čas musí auto na STK. Na základě toho se rozhodne, zda můžete i nadále jezdit na silnicích nebo ne. Technický stav má ale stejnou váhu jako jeden obvaz v lékárničce.

25.9.2017 v 22:44 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jana Slaninová

Manžel mě dneska pohřbil

"Ženo, mě se zdálo, že jsi měla blogerskej pohřeb." oči jsem měla navrch hlavy a asi i blbě slyšim. "Cooooo?! Co to meleš?!" "No. Úplně normálně jsi si lehla na Staromáku na lavičku, usnula a umřela. No neni to hezký?"

25.9.2017 v 21:39 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 247 | Diskuse

Libuse Palkova

Mimomanželské vztahy

Jak jsme probrali v předchozím blogu, ne každé manželství se musí vydařit. A to každý pak řeší po svém. Někdo drasticky rozvodem, jiný si pořídí milence či milenku, zkrátka každý má svůj recept, jak přežít a vydržet.

25.9.2017 v 20:26 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jan Pražák

Proč má obyčejná rýmička na nás muže tak zničující účinky

„Ten můj má už zase smrtelnou mužskou nemoc na sedum písmen. Celej víkend proležel na gauči, smrkal, prskal, skučel a chtěl po mně, abych ho krom veškerý práce na domácnosti pořád obskakovala.“

25.9.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Karlštejn po 30 letech

Majestátní hrad Karlštejn pamatuje mnoho, gotickou výstavbu, renesanční dostavbu, rozsáhlou rekonstrukci architekta Josefa Mockera v 19. století.

25.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
FB: http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik

Speciál blog s podporou Blog iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.