Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Putování do Říma s Lidickou Madonou

29. 06. 2017 19:09:37
Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

... z různých koutů naší země obraz Lidické Madony do Říma, vůbec jsem neváhala a nabídku s vděkem přijala. Proč? Řekla jsem si, že si jednak splním své osobní přání a podívám se konečně do Říma a zároveň udělám něco nejen pro rozdělovský kostel, ve kterém jsem kdysi byla pokřtěna, ale má přítomnost může prospět i Lidicím, ve kterých jsem před 45 lety našla svůj druhý domov. Vyvrcholením celé akce měla být účast na generální audienci dne 31. května 2017 u Svatého Otce Františka, který měl udělit požehnání Lidické Madoně. Na tuto akci se sjeli všichni kardinálové včetně našeho kardinála Dominika Duky. Z Lidic byla pozvána i oficiální delegace, které se za lidické přeživší děti zúčastnila paní Veronika Rýmonová v doprovodu vedoucí muzea a zároveň zástupkyně Památníku Lidice paní Renaty Hanzlíkové. Byl přítomen autor a tvůrce obrazu Lidické madony, pan J. K. Zdirad Čech. Mnohým z vás je toto vyobrazení Madony s prázdnou náručí, resp. pouze s náručím s bílým šálem, známo z mensy, která se nachází na lidickém pietním území na původních základech kostela Sv. Martina.

Po příletu, v pondělí 29.5., jsme se vydali k Pantheonu a k Fontáně di Trevi, které patří mezi nejvýznamnější symboly Říma. Barokní fontána stavitele Nicola Salvi vystavená v 18. století je největší fontánou v Římě a říká se o ní, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte. Další den nás čekala návštěva „Basiliky sv. Pavla za hradbami“ a „Baziliky Santa Maria Maggiore“. Výstavba první jmenované baziliky byla zahájena již v roce 386 a v roce 390 byla vysvěcena. Poté si bazilika prošla mnohými rekonstrukcemi po požárech a zemětřeseních, poslední požár vypukl v roce 1823. Průčelí baziliky chrání 150 sloupů a uvnitř baziliky je umístěn cyklus papežských portrétů všech papežů. Dále jsme se vydali ke Koloseu, impozantní stavbě tak typické pro starý Řím.

Ve středu 31. 5. jsme šli pěšky hned ráno směrem ke Svatopetrskému náměstí, kde jsme se spojili s ostatními českými poutníky a přes četné kontroly došli až do VIP prostoru. V první řadě uprostřed pod českou vlajkou jsme čekali, až dorazí papež ve svém Papamobilu. Všem udělalo radost, když nás přišel pozdravit náš kardinál Dominik Duka. Do 11. hodiny, kdy přijel papež, se náměstí sv. Petra zcela zaplnilo. Přijíždějící papež zdravil všechny a stále se laskavě usmíval. Cestou bral do Papamobilu děti a všem přítomným posiženým a nemocným individuálně žehnal. Všichni jsme si užívali úžasnou atmosféru a vyjímečné okamžiky. Na Generální audienci byly přítomny skupiny poutníků ze všech světových kontinentů, slyšeli jsme čtení v mnoha jazycích a byli jsme hlavně hrdi na to, že Svatý otec nejen pozdravil české poutníky, nýbrž přímo osobně požehnal Lidickou Madonu. Byly to pro všechny z nás zvláštní emotivní chvíle.

Tentýž den večer byla v „Bazilice sv. Kříže v Jeruzalémě“ sloužena státním sekretářem Vatikánu kardinálem Parolinem mše svatá, kterou koncelebroval kardinál Duka a i naši čeští kněží vč. faráře J. Kučery z Kladna-Rozdělova, člena naší výpravy. Dlouhý a náročný den jsme zakončili příjemným posezením u sklenky dobrého italského vína v zahradě poutního areálu Velehrad, ve kterém jsme byli ubytováni. Čtvrtý den nás čekala návštěva nejvýznamější „Baziliky sv. Petra“ která je dílem mnoha významných architektů jako byl Bramante, Peruzzi, Rafaelo, Michelangeo a další. O této bazilice by se dalo napsat mnoho stránek.

„Lateránská bazilika“ byla naším dalším zastavením. Tato bazilika je vůbec první křesťanskou bazilikou v Římě a její historie sahá až do roku 314, kdy ji nechal postavit císař Konstantin. V podvečer jsme dorazili do titulární baziliky kardinála Duky, „sv. Marcelina a Pietra v Lateránu“, kde byl po mši předán a umístěn obraz posvěcené Lidické Madony.

Naše malá skupina splnila své poslání. Pokud chce totiž poutník do Říma splnit podle starého zvyku poslání poutě, měl by určitě navštívit 4 hlavní baziliky (viz výše), což jsme učinili. Za 5 dní jsme nachodili celkem 56 km a odlétali jsme spokojeni a naplněni nezapomenutelnými zážitky. Přála bych každému občanu z Lidic podobnou návštěvu Říma prožít osobně.

Autor článku a fotodokumentace: Ing. Hana Pokorná

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 29.6.2017 19:09 | karma článku: 8.98 | přečteno: 169x

Další články blogera

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 292 | Diskuse

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 142 | Diskuse

Památník Lidice

Amabilky na přehlídce pěveckých sborů v Lidicích

10. červen. Troufám si tvrdit, že spousta lidí ani neví, čím je toto datum důležité a proč si ho připomínáme. Letos uběhlo přesně 75 let od spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

21.6.2017 v 7:29 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jonák

Nůžky a obvaz jsou stejně důležité jako brzdy, aneb proč STK nedává smysl

Jednou za čas musí auto na STK. Na základě toho se rozhodne, zda můžete i nadále jezdit na silnicích nebo ne. Technický stav má ale stejnou váhu jako jeden obvaz v lékárničce.

25.9.2017 v 22:44 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jana Slaninová

Manžel mě dneska pohřbil

"Ženo, mě se zdálo, že jsi měla blogerskej pohřeb." oči jsem měla navrch hlavy a asi i blbě slyšim. "Cooooo?! Co to meleš?!" "No. Úplně normálně jsi si lehla na Staromáku na lavičku, usnula a umřela. No neni to hezký?"

25.9.2017 v 21:39 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 247 | Diskuse

Libuse Palkova

Mimomanželské vztahy

Jak jsme probrali v předchozím blogu, ne každé manželství se musí vydařit. A to každý pak řeší po svém. Někdo drasticky rozvodem, jiný si pořídí milence či milenku, zkrátka každý má svůj recept, jak přežít a vydržet.

25.9.2017 v 20:26 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jan Pražák

Proč má obyčejná rýmička na nás muže tak zničující účinky

„Ten můj má už zase smrtelnou mužskou nemoc na sedum písmen. Celej víkend proležel na gauči, smrkal, prskal, skučel a chtěl po mně, abych ho krom veškerý práce na domácnosti pořád obskakovala.“

25.9.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Karlštejn po 30 letech

Majestátní hrad Karlštejn pamatuje mnoho, gotickou výstavbu, renesanční dostavbu, rozsáhlou rekonstrukci architekta Josefa Mockera v 19. století.

25.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
FB: http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik

Speciál blog s podporou Blog iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.