Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zajati na hradě Lidice

10. 07. 2017 10:33:50
Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

Hledání první zmínky o této obci nás zavede na počátek 14. století. Tehdy dva zbraslavští opaté Ota Durynský a Petr Žitavský sepsali monumentální dílo Chronicon aulae regiae dnes známé jako Zbraslavská kronika. V tomto důležitém pramenu nalezneme také větu o pánech násilně odvedených na lidický hrad.

Nečinný král

Ocitáme se v době, kdy českým zemím vládl Jindřich Korutanský, manžel Anny Přemyslovny. Poprvé se tomu stalo roku 1306 po zavraždění posledního přemyslovského krále Václava III. Po měsíci vlády ho ovšem vyhnal Rudolf Habsburský, který po necelém roce panování zemřel, takže se roku 1307 se Korutan opět ujímá vlády. Český lid mu byl ze začátku příznivě nakloněn, avšak stačily dva roky, aby se trůně zdiskreditoval. Byl neprozíravý až líný. Nejraději prý jedl a měl klid. Situace rychle využila šlechta, jenž hledala osobní obohacení, kde jenom mohla. Mezi českými feudály docházelo k nejrůznějším potyčkám a ozbrojeným konfliktům. Nejmocnějším českým šlechticem se stal Jindřich z Lipé, životní partner královny vdovy Elišky Rejčky (vdovy po Václavovi II. i Rudolfu Habsburském).

Povstalci z Kutné Hory

V Kutné Hoře žil rod Ruthardovců, odvozující svůj původ od jakéhosi horníka Rutharda. Sebevědomí těchto měšťanů stouplo natolik, že se cítili být naroveň s pány. Svého krále se nijak neobávali, proto zatoužili po stříbrném bohatství z Kutné Hory. Zbraslavská kronika o nich hovoří takto: „Krále, jehož máme, nikterak se nebojíme, a kdyby někteří šlechticové království tomu nepřekáželi, veškeren zisk v horách k užitku svému bychom vynaložili...“ (Zbraslavská kronika, překlad Jana. V. Nováka, Nákladem Nadání Františka Palackého, Praha 1905, str. 200). Co však s pány, kteří doly chránili? I na to našli odpověď: „Pročež kdybychom takové pány v okovy své uvrhli, všechny důchody z dolů tím svobodněji, s čím větším ziskem jako by stálým dědictvím s dětmi svými bychom drželi...“ (Zbraslavská kronika, překlad Jana. V. Nováka, Nákladem Nadání Františka Palackého, Praha 1905, str. 200). Ke kutnohorským se pak připojili ještě pražané Peregin Puš, Jakub, syn Wolfův a Mikuláš Thusintmark. V březnu 1309 pak tito měšťané spolu s ozbrojeným lidem z Kutné Hory vtrhli do Sedleckého kláštera, kde v domě pro hosty zajali Jindřicha z Lipé, Jana z Wartenberka a Jana Klingenberka, kutnohorského rychtáře Jana dokonce na místě zabili. Zajaté muže pak odvedli na hrad Lidici.

„...ad castrum Luticz deduxerunt...“

Kronikář přímo píše: „...a tyto pány, jež byli zajali, přímo na hrad Lidici odvedli.“ (Zbraslavská kronika, překlad Jana. V. Nováka, Nákladem Nadání Františka Palackého, Praha 1905, str. 201) V latinském originále pak: „...ipsosque barones, quos ceperant, protinus ad castrum Luticz deduxerunt.“ (Chronicon aulae regiae, Capitolum LXXII) Ze zprávy vyplývá, že se hrad Lidice nacházel v okolí Prahy. Historik a archivář Václav Vladivoj Tomek (1818-1905) míní, že se jedná o obec Lidice u Buštěhradu. Existují totiž dvoje Lidice, jedny větší u Buštěhradu a druhé menší na Slánsku. Tomek se však přiklání k větším Lidicím. V Lidicích byl nejspíše zemanský dvorec. Také tu mívali statky pražští měšťané. Onen lidický hrad si dnes můžeme s trochou fantazie jen představovat. Zaniknout pak údajně měl kolem roku 1450.

Pánové se z lidického zajetí dostali: „I stalo se, když z vazby své, o níž dříve zmínku jsem učinil, Jindřich z Lipé s jinými spoluvězni svými s pomocí Páně byl vysvobozen...“ (Zbraslavská kronika, překlad Jana. V. Nováka, Nákladem Nadání Františka Palackého, Praha 1905, str. 232)

Jindřicha z Lipé jmenoval český král Jan Lucemburský podkomořím, potom dokonce zemským hejtmanem na Moravě. Jan z Vartenberka zastával v letech 1308 až 1310 úřad nejvyššího číšníka Českého království. Zemřel roku 1316 při obléhání Kostelce.


Kateřina Niekurzáková
autorka pracuje v Památníku Lidice jako průvodkyně


Zdroje:
Zbraslavská kronika, překlad Jana. V. Nováka, Nákladem Nadání Františka Palackého, Praha 1905
http://www.clavmon.cz/clavis/FRRB/chronica/PETRI%20ZITTAVIENSIS.htm
August Sedláček, Hrady zámky a tvrze Království českého VIII., Argo, Praha 1996
Petr Hora-Hořejš, Toulky českou minulostí, díl 2, Práce, Praha 1991

Autor: Památník Lidice | pondělí 10.7.2017 10:33 | karma článku: 16.58 | přečteno: 292x

Další články blogera

Památník Lidice

Putování do Říma s Lidickou Madonou

Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

29.6.2017 v 19:09 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 169 | Diskuse

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 8.07 | Přečteno: 142 | Diskuse

Památník Lidice

Amabilky na přehlídce pěveckých sborů v Lidicích

10. červen. Troufám si tvrdit, že spousta lidí ani neví, čím je toto datum důležité a proč si ho připomínáme. Letos uběhlo přesně 75 let od spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

21.6.2017 v 7:29 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 166 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jonák

Nůžky a obvaz jsou stejně důležité jako brzdy, aneb proč STK nedává smysl

Jednou za čas musí auto na STK. Na základě toho se rozhodne, zda můžete i nadále jezdit na silnicích nebo ne. Technický stav má ale stejnou váhu jako jeden obvaz v lékárničce.

25.9.2017 v 22:44 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jana Slaninová

Manžel mě dneska pohřbil

"Ženo, mě se zdálo, že jsi měla blogerskej pohřeb." oči jsem měla navrch hlavy a asi i blbě slyšim. "Cooooo?! Co to meleš?!" "No. Úplně normálně jsi si lehla na Staromáku na lavičku, usnula a umřela. No neni to hezký?"

25.9.2017 v 21:39 | Karma článku: 8.37 | Přečteno: 247 | Diskuse

Libuse Palkova

Mimomanželské vztahy

Jak jsme probrali v předchozím blogu, ne každé manželství se musí vydařit. A to každý pak řeší po svém. Někdo drasticky rozvodem, jiný si pořídí milence či milenku, zkrátka každý má svůj recept, jak přežít a vydržet.

25.9.2017 v 20:26 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 654 | Diskuse

Jan Pražák

Proč má obyčejná rýmička na nás muže tak zničující účinky

„Ten můj má už zase smrtelnou mužskou nemoc na sedum písmen. Celej víkend proležel na gauči, smrkal, prskal, skučel a chtěl po mně, abych ho krom veškerý práce na domácnosti pořád obskakovala.“

25.9.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Karlštejn po 30 letech

Majestátní hrad Karlštejn pamatuje mnoho, gotickou výstavbu, renesanční dostavbu, rozsáhlou rekonstrukci architekta Josefa Mockera v 19. století.

25.9.2017 v 13:34 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 517

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
FB: http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik

Speciál blog s podporou Blog iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.