Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohlo to být i Přítočno...

23. 03. 2017 16:13:30
Tragický osud obce Lidice mohl potkat kteroukoli jinou vesnici Čech a Moravy. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha prohledávali němečtí vojáci několik obcí na Kladensku,...

... mezi nimi bylo i Velké Přítočno.

Svou zbraň si ponechám...
Rodiče Josefa Niekurzáka (1912-1986) byli oba Poláci, proto dlouho neměl českou státní příslušnost. Získal ji až po svatbě s Miroslavou Smetanovou v roce 1936. Jakožto cizí státní příslušník nesplnil povinnou vojenskou službu. Povolán byl až v roce 1938, kdy na vojenském cvičení strávil zhruba 2 měsíce. Sloužil tam jako druhý pomocník u kulometu. Jakožto takový nosil pistoli ČZ vzor 1927 ráže 7,65mm.

Na samém konci vojenského cvičení pobýval ve Štefánikových kasárnách v Praze, kde pak také musel odevzdat výstroj a výzbroj. Tenkrát však odevzdání nikdo moc nekontroloval. Na jednu hromadu se házely pravé boty, na druhou levé, na třetí košile a na čtvrtou zas něco jiného. Rotmistr, který měl celou věc na starosti, nedával příliš pozor. Vždy jen symbolicky zvedl zrak a danou věc odškrtnul ze seznamu. Tehdy Josefa napadla myšlenka: Co kdybych si zbraň ponechal! Nejspíš bude válka a mohla by se hodit. Byl tenkrát ještě přesvědčený, že bychom se v případě napadení bránili. Musel se rozhodnout rychle. Nechat? Odevzdat? Nechat! Takže když přišlo na odevzdání zbraně, hodil na hromadu pouze pouzdro a opasek. Zapisující si ničeho nevšiml a odškrtnul vše jako odevzdané. Pistole ČZ vzor 1927 ráže 7,65mm mu tak zůstala.

Ze Štefánikových kasáren došel domů do Velkého Přítočna pěšky s pistolí schovanou v kapse kabátu. Doma manželce neřekl, že si ji nechal a ukryl ji do almárky v dílně na dno bedny s nářadím. Jen občas když byl Josef sám v dílně, zamkl dveře a pistoli vyndal, obrátil jí párkrát v ruce, než ji zas vrátil do bezpečného úkrytu. Pistole tam tak ležela skoro čtyři roky.

Za doby temna a teroru
Bylo krátce po atentátu na zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha, když Josefova čtyřletého syna Pepíčka rozbolely zuby. Pepíček naříkal, a tak Josefovi nezbylo nic jiného, než s ním jet do nedalekého Kladna k zubaři. Sedl na kolo a jel i se synem směr Kladno. Ovšem na křižovatce u Kladna byl německými vojáky zastaven a poslán zpět. Do obce směl tenkrát každý, ven nikdo. K večeru prohlížela vesnici Velké Přítočno německá armáda a hledala stopy po atentátnících na Heydricha. Přišli i k domu Niekurzákových. Po zběžné prohlídce domů vojáci odešli. Byli prý relativně slušní.

Josef dostal toho večera obrovský strach, že u něj pistoli najdou. Nalezení zbraně by znamenalo smrt nejen jeho a celé rodiny, ale možná i celé vesnice. V noci se proto vyplížil z ložnice přes dvůr do dílny. Vyndal schovanou pistoli, zabalil ji pečlivě do šátku a schoval do kapsy u kalhot. Byla relativně plochá, takže nebyla skoro vidět. Narazil si čepici do čela a tiše se vykradl zadními vrátky. Šel rychle, modlil se, aby ho nikdo neviděl. Zbraň jakoby ho celou cestu pálila v kapse. Občas se ohlédnul, jestli za ním nikdo nejde. Naštěstí nikoho nepotkal, vypadalo to, že vojáci jsou pryč. Zaběhl do lesa Bažantnice. Tam se u rybníka pozorně rozhlédl, jestli nemá společnost. Pak opatrně vytáhl pistoli, ještě jednou naposledy ji obrátil v ruce. Rozpřáhl se a hodil ji do rybníka, za čézetou se tak navždy zavřela vodní hladina. Stejnou cestou se vrátil domů, už o poznání klidnější, když se zbavil tak nebezpečného závaží. Opatrně odemknul zahradní vrátka, vešel do domu a zase si lehl do postele. Manželka nic nepoznala, tvrdě spala. Až ráno jí řekl, co v noci udělal. Naštěstí ho tenkrát nikdo neviděl.

Němečtí vojáci se už do Velkého Přítočna nevrátili, jako oběť si vybrali nedalekou obec Lidice.

Kateřina Niekurzáková
autorka pracuje jako průvodkyně v Památníku Lidice

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 23.3.2017 16:13 | karma článku: 23.26 | přečteno: 486x

Další články blogera

Památník Lidice

Mé druhé setkání s Lidickou Madonou za hranicemi naší vlasti

Německé město Aachen, (česky Cáchy), leží přibližně 70 km západně od Kolína nad Rýnem, v místě, kde se setkávají hranice Německa, Belgie a Holandska. Traduje se, že z jedné nejmenované místní restaurace můžete...

26.10.2017 v 20:57 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 193 | Diskuse

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 306 | Diskuse

Památník Lidice

Putování do Říma s Lidickou Madonou

Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

29.6.2017 v 19:09 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 186 | Diskuse

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 148 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Já si létám já se vznáším

Vypůjčila jsem si slova jedné písničky jako titul blogu, který netradičně představí dva zcela odlišné fenomény-přesněji, titul charakterizuje ten první jev, zatímco na druhý by se dalo vztáhnout -čím výš vyletíš, tím níže spadneš.

19.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Boháček

Jaký sexuální fetiš je pro chlapa neodolatelný? Aneb Názory muže za zenitem 9. část

V předposlední části desetidílné minisérie uděláme něco, co jsme zatím zdánlivě nezkusili ani náznakem.

19.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Země se fakt naštvala

Hele lidi, má trpělivost s vámi už došla. Já, Matka Země a spolu se mnou mé děti, synové Vzduch a Oheň a dcera Voda už vás máme plné zuby.

19.11.2017 v 8:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Helena Vlachová

Sexuální obtěžování

Všeho s mírou. Platí o všem v našem životě. O alkoholu, kouření, jídle, dalo by se toho napsat hodně, hovoříme-li o uměřenosti.

19.11.2017 v 7:40 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 477 | Diskuse

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 516

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
FB: http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik

Speciál blog s podporou Blog iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.