Lidice si připomenou 75. výročí vyhlazení obce

Letos uplyne 75 let od vypálení obce Lidice. K významnému výročí bude jako každoročně uspořádána pietní vzpomínka k uctění obětí tragédie.

Na pietním území se sejdou tisíce lidí, aby uctily památku zavražděných a válkou poznamenaných lidických občanů.

V důsledku úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z 27. května 1942 došlo ze strany německých nacistů k odvetným akcím. Až neuvěřitelnou souhrou náhod byla vybrána obec Lidice, aby byla 10. června 1942 vypálena a srovnána se zemí. 173 mužů bylo na místě zastřeleno u zdi Horákova statku. Ženy a děti byly odvezeny nejprve do budovy kladenského gymnázia, kde byly matky odtrženy od svých dětí. Ženy potom deportovaly do  koncentračních táborů.

Jen 9 dětí ze 105 bylo dáno na německou převýchovu, 82 bylo zplynováno v koncentračním táboře v Chelmnu, dalších šest dětí zemřelo jinak. Děti do jednoho roku skončily v kojeneckém ústavu v Dykově ulici v Praze Krči. Po 2. světové válce byla obec Lidice obnovena a do vlasti se vrátilo 143 žen. Během dvou let se našlo a vrátilo také 17 dětí.

Letos se bude 10. června konat pietní vzpomínka. Program začne v 9 hodin mší na základech kostela sv. Martina, kterou bude celebrovat páter Monsignore Tomáš Holub, druhý biskup plzeňský. Po mši se hosté přesunou ke společnému hrobu mužů, kde se od 10 hodin uskuteční samotný pietní akt. Hosty poprvé přivítá nová ředitelka Památníku Lidice Mgr. Martina Lehmannová. Hlavní projev letos nejpravděpodobněji pronese 1. místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horská, dále zazní modlitba pátera Monsignore Tomáše Holuba a se svým projevem vystoupí také předseda Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu, pan Jaroslava Vodičky.

Již jedenáctým rokem je součástí pietního dne také nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, jejíž motto přesně vypovídá o jejím poslání: „Jsme děti, které zpívají lidickým dětem.“ Jedná se o předhlídku dětských sborů ze 14 krajů České republiky a jeden hostující sbor povětšinou ze zahraničí. Osobní záštitu přehlídky tradičně převzal MUDr. Přemysl Sobotka a uměleckou záštitu letos popvré udělill zpěvák Martin Chodúr, který si s dětmi na nádvoří u muzea Památníku Lidice také osobně zazpívá.

Po celý den je vstup do muzea a galerie Památníku Lidice zdarma.

V muzeu lze navštívit stálou expozici o lidické tragédii s názvem A nevinní byli vinni..., která emotivně připomíná smutný osud místa. V Lidické galerii je k vidění stálá sbírka moderního umění, tzv. Lidická sbírka, která byla letos u příležitosti svého 50. výročí kompletně obměněna a představuje své nové přírůstky. V prvním patře se koná výroční 45. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma Cestování.

Posláním pietní akce je především uchování vzpomínky a uctění památky na vyhlazenou obec Lidice. Připomenutí si utrpení jejích občanů a zachování jména obce Lidice v povědomí lidí jakožto celosvětového symbolu obětí válečných zločinů.
 

Kateřina Niekurzáková
Jana Chourová Plachá
autorky pracují v Památníku Lidice

 

 

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 8.6.2017 13:50 | karma článku: 18,39 | přečteno: 484x
  • Další články autora

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

10.7.2017 v 10:33 | Karma: 20,48

Památník Lidice

Báseň pro Lidice

5.6.2017 v 13:27 | Karma: 20,04
  • Počet článků 80
  • Celková karma 4,41
  • Průměrná čtenost 609x
Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Seznam rubrik