Putování do Říma s Lidickou Madonou

Když mne v únoru tohoto roku oslovila má přítelkyně z dětství Dr. Helena Raifová, zda-li bych se nechtěla přidat k malé skupině poutníků z Kladna Rozdělova, kteří se chystají doprovodit spolu s ostatními českými poutníky...

... z různých koutů naší země obraz Lidické Madony do Říma, vůbec jsem neváhala a nabídku s vděkem přijala. Proč? Řekla jsem si, že si jednak splním své osobní přání a podívám se konečně do Říma a zároveň udělám něco nejen pro rozdělovský kostel, ve kterém jsem kdysi byla pokřtěna, ale má přítomnost může prospět i Lidicím, ve kterých jsem před 45 lety našla svůj druhý domov. Vyvrcholením celé akce měla být účast na generální audienci dne 31. května 2017 u Svatého Otce Františka, který měl udělit požehnání Lidické Madoně. Na tuto akci se sjeli všichni kardinálové včetně našeho kardinála Dominika Duky. Z Lidic byla pozvána i oficiální delegace, které se za lidické přeživší děti zúčastnila paní Veronika Rýmonová v doprovodu vedoucí muzea a zároveň zástupkyně Památníku Lidice paní Renaty Hanzlíkové. Byl přítomen autor a tvůrce obrazu Lidické madony, pan J. K. Zdirad Čech. Mnohým z vás je toto vyobrazení Madony s prázdnou náručí, resp. pouze s náručím s bílým šálem, známo z mensy, která se nachází na lidickém pietním území na původních základech kostela Sv. Martina.

Po příletu, v pondělí 29.5., jsme se vydali k Pantheonu a k Fontáně di Trevi, které patří mezi nejvýznamnější symboly Říma. Barokní fontána stavitele Nicola Salvi vystavená v 18. století je největší fontánou v Římě a říká se o ní, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte. Další den nás čekala návštěva „Basiliky sv. Pavla za hradbami“ a „Baziliky Santa Maria Maggiore“. Výstavba první jmenované baziliky byla zahájena již v roce 386 a v roce 390 byla vysvěcena. Poté si bazilika prošla mnohými rekonstrukcemi po požárech a zemětřeseních, poslední požár vypukl v roce 1823. Průčelí baziliky chrání 150 sloupů a uvnitř baziliky je umístěn cyklus papežských portrétů všech papežů. Dále jsme se vydali ke Koloseu, impozantní stavbě tak typické pro starý Řím.

Ve středu 31. 5. jsme šli pěšky hned ráno směrem ke Svatopetrskému náměstí, kde jsme se spojili s ostatními českými poutníky a přes četné kontroly došli až do VIP prostoru. V první řadě uprostřed pod českou vlajkou jsme čekali, až dorazí papež ve svém Papamobilu. Všem udělalo radost, když nás přišel pozdravit náš kardinál Dominik Duka. Do 11. hodiny, kdy přijel papež, se náměstí sv. Petra zcela zaplnilo. Přijíždějící papež zdravil všechny a stále se laskavě usmíval. Cestou bral do Papamobilu děti a všem přítomným posiženým a nemocným individuálně žehnal. Všichni jsme si užívali úžasnou atmosféru  a vyjímečné okamžiky. Na Generální audienci byly přítomny skupiny poutníků ze všech světových kontinentů, slyšeli jsme čtení v mnoha jazycích a byli jsme hlavně hrdi na to, že Svatý otec nejen pozdravil české poutníky, nýbrž přímo osobně požehnal Lidickou Madonu. Byly to pro všechny z nás zvláštní emotivní chvíle.  

Tentýž den večer byla v „Bazilice sv. Kříže v Jeruzalémě“ sloužena státním sekretářem Vatikánu kardinálem Parolinem mše svatá, kterou koncelebroval kardinál Duka a i naši čeští kněží vč. faráře J. Kučery z Kladna-Rozdělova, člena naší výpravy. Dlouhý a náročný den jsme zakončili příjemným posezením u sklenky dobrého italského vína v zahradě poutního areálu Velehrad, ve kterém jsme byli ubytováni.  Čtvrtý den nás čekala návštěva nejvýznamější „Baziliky sv. Petra“ která je dílem mnoha významných architektů  jako byl Bramante, Peruzzi, Rafaelo, Michelangeo a další. O této bazilice by se dalo napsat mnoho stránek.

„Lateránská bazilika“ byla naším dalším zastavením. Tato bazilika je vůbec první křesťanskou bazilikou v Římě a její historie sahá až do roku 314, kdy ji nechal postavit císař Konstantin. V podvečer jsme dorazili do titulární baziliky kardinála Duky, „sv. Marcelina a Pietra v Lateránu“, kde byl po mši předán a umístěn obraz posvěcené Lidické Madony.

Naše malá skupina splnila své poslání. Pokud chce totiž poutník do Říma splnit podle starého zvyku poslání poutě, měl by určitě navštívit 4 hlavní baziliky (viz výše), což jsme učinili. Za 5 dní jsme nachodili celkem 56 km a odlétali jsme spokojeni a naplněni nezapomenutelnými zážitky. Přála bych každému občanu z Lidic podobnou návštěvu Říma prožít osobně.

Autor článku a fotodokumentace: Ing. Hana Pokorná

 

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 29.6.2017 19:09 | karma článku: 11,74 | přečteno: 369x