Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Také němečtí teenageři zachovávají vzpomínku na lidickou tragédii

26. 08. 2019 15:47:44
Do Památníku Lidice každoročně dorazí jeden dobrovolník, většinou čerstvý maturant, ze Spolkové republiky Německo, aby zde pracoval přibližně rok. Přesně tak učinil v roce 2018 Jannik Oestmann.

Tomu předcházelo jeho osobní přihlášení do německé organizace „Aktion Sühnezeichen Friedensdienste” (ASF, v překladu Akce smíření pro mír), která posílá celou řadu dobrovolníků do států pohnutých německým nacismem. Tito členové například pomáhají přeživším holokaustu nebo sociálně slabým jedincům, čímž se snaží o jistou nápravu toho, co se za druhé světové války přihodilo. Je to již přibližně 60 let, co se organizace specifickým způsobem vypořádává s německými zločiny. Jannik Oestmann však konstatuje, že „je to práce, která nebude nikdy dokončena.“

Máme morální závazek, že se historie nebude opakovat, tvrdí devatenáctiletý mladík, německý dobrovolník Jannik Oestmann.

Můžeš svoji motivaci pracovat v Památníku Lidice přiblížit?

„Dobrovolnická činnost prostřednictvím této německé organizace může být vynikající možnost, jak se realizovat ve vztahu ke své historii. Obzvlášť pro studenty, kteří se chystají jít po střední škole na univerzitu, je to skvělá příležitost. Umožňuje mně to učit se více o evropské historii a při plnění práce nalézat svůj vlastní postoj k historickým souvislostem. I když jsem nemohl osobně ovlivnit volbu pracovat v Památníku Lidice, neboť pracovní místa přerozděluje samotná organizace, již před příjezdem jsem se zajímal o život lidí během nacistické okupace. Byl to totiž jeden z aspektů, o kterém jsem toho nikdy moc nevěděl...“

Myslím si, že obyvatelé Německa se dokázali se svojí historií vyrovnat velmi dobře. Co si o tom myslíš?

„Z mé vlastní zkušenosti to vidím tak, že témata jako druhá světová válka či holokaust jsou v Německu velice rozšířené a probírané, a to jak ve školách, tak veřejném prostoru. Teď je však otázka, zda se z toho opravdu všichni lidé chtějí poučit. Dnes po více jak 70 letech od konce druhé světové války máme v parlamentu opět extrémní pravicové zastoupení, které bagatelizuje napáchané zločiny. Jeden z lídrů prohlašuje, že Hitler a nacisté byli pouhou kaňkou jinak velmi úspěšné, tisícileté historie.

Skutečně si myslím, že nestačí říci ‚už se to nikdy nestane‘. Jako následovníci našich předků, kteří dopustili tato zvěrstva, máme morální závazek, že se historie nebude opakovat. Doufám tedy, že svojí činností pomáhám k zachování památky lidických obětí z roku 1942 a že alespoň z malé části jsem přínosem.

Rád bych také podotknul, že nějaká masivnější německá reflexe přišla až koncem 60. let 20. století, kdy se děti bývalých podporovatelů nacismu vzepřely proti jejich apatii.“

Někteří lidé však Němce mírně řečeno stále nemají v lásce. Co bys jim vzkázal?

„Myslím si, že dnes již nejsou oprávněni to takhle vidět. Samozřejmě, že to co se v minulosti stalo, nebude nikdy bezvýznamné. Jsou tu věci, které snad ani nemohou či dokonce by neměly být odpuštěny. Nicméně vím, že smíření je možné, a pokud tito lidé nejsou schopni se přes tuto historii přenést (a já je absolutně chápu), mohlo by jim pomoci se spojit s jednotlivými lidmi a promluvit si s nimi. Upřímně, i já Německo příliš nemusím.“

Jak bys popsal v Památníku Lidice svoji práci?

„Mým hlavním úkolem je provádět Němce a anglicky mluvící skupiny v rámci prohlídek. Moc si to užívám, protože nejen, že mohu předat dál informace o lidické historii, ale také se seznamuji s mnoha odlišnými lidmi. Navíc cítím, že mi druh této práce dává mnohem více sebevědomí v mluvení před skupinou lidí, což je něco, s čím jsem v minulosti trochu bojoval. Mimo provádění se snažím pomáhat v Lidické galerii se vším, co je potřeba – od bádání v biografiích umělců Lidické sbírky moderního umění přes překládání textů po výpomoc na výstavách.

Jaký je tedy tvůj vztah ke zdejším lidem? Je podle tebe naše mentalita značně odlišná od té německé?

(přemýšlí) „Nesnáším generalizování, ale pokud bych musel, tak (úsměv)... moji čeští kolegové jsou více uvolnění a otevření. A co mi bude tedy opravdu chybět od konce srpna, kdy tu skončím, bude vaše obrovská škála českých knedlíků. (smích)

Autor: Roman Škoda - Vztahy s veřejností

Autor: Památník Lidice | pondělí 26.8.2019 15:47 | karma článku: 14.78 | přečteno: 365x

Další články blogera

Památník Lidice

Při přebírání pamětní medaile Památníku Lidice mi poprvé selhal hlas, říká Jiří Vaníček

Jiří Vaníček, dlouholetý žurnalista a moderátor, jenž dle svých slov tak trochu "patří" do Lidic. Dozvíte se mnohé o atmosféře při moderování lidických a ležáckých večerů se známými, významnými osobnostmi. Přeji příjemné čtení!

20.12.2019 v 10:47 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 250 | Diskuse

Památník Lidice

Rozhovor s vnučkou hrdiny Karla Kněze, který se obětoval a zachránil tak životy

Tento rozhovor proběhl s paní Alenou Mergl Kučerovou, vnučkou Karla Kněze, vrchního strážmistra, velitele četnické stanice ve Vrbatově Kostelci s přímou vazbou na parašutisty, kteří odstranili Reinharda Heydricha.

11.10.2019 v 15:09 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 593 | Diskuse

Památník Lidice

Dobrovolnictví v Památníku Lidice

Sochorová válcovna pomáhala opět v Památníku Lidice. Tento závod, který je dnes již nedílnou součástí Třineckých železáren, se svou činností nepohybuje pouze v hutnictví jako takovém, leč i v dobrovolnictví.

1.10.2019 v 12:21 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 169 | Diskuse

Památník Lidice

Sdílíme motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události, říká ředitel SCHP Souček.

Jedna z nejslavnějších dětských výtvarných výstav na světě je k vidění v Lidické galerii do 24. 11. Ředitel SCHP ČR Ivan Souček se rozhodl vybraná díla expandovat dále - do Senátu ČR, ministerských budov či Evropského parlamentu.

5.9.2019 v 10:33 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 119 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Radek Pálka

Český číšník tomu rakouskému ani ke kotníkům nesahá

Kdysi dávno jsem pracoval pro Rakouskou hotelovou společnost, a tak jsme se ženou a přáteli měli možnost do Rakouska jezdit celkem pravidelně. Bydleli jsme ve všech možných hotelích v Rakousku a užívali si jejich pohostinnosti.

28.2.2020 v 5:34 | Karma článku: 42.24 | Přečteno: 8741 | Diskuse

Lenka Kohoutová

Špiclování a nucená správa v sociálních službách

Velká novela zákona o sociálních službách chystá velké změny. Přesněji, chystá je příslušné ministerstvo práce a sociálních věcí. Velké změny ale zastiňují tři zásadní problémy.

20.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 856 | Diskuse

Radek Pálka

Krátký - dlouhý týden - ano, nebo ne?

Nikde ve světě jsem nic podobného neviděl a mám-li tu čest pracovat s nějakým cizincem, tak vždy, když se mu pokouším vysvětlit co to ten long & short week je, kouká na mě jako na blázna :-)

17.2.2020 v 5:04 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 1283 | Diskuse

Natálie Vachatová

Na co platíme daně?

U nás v kraji se krade. Vykrádají se domy, jsou jich desítky a každý týden přibývají další. Krapet nám to tu už začíná přerůstat přes hlavu. Stát s tím nedělá nic, ministr Hamáček se neobtěžuje ani přijít na ohlášenou interpelaci.

11.2.2020 v 7:20 | Karma článku: 38.35 | Přečteno: 1653 | Diskuse

Radek Pálka

Zdravotní nebo potravinářský průkaz

Všichni, kdo pracujeme v potravinářství víme, že již od studijních let musíme vlastnit tak zvaný zdravotní nebo potravinářský průkaz. Bez tohoto průkazu nesmíme v potravinářství pracovat.

10.2.2020 v 6:00 | Karma článku: 24.89 | Přečteno: 677 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 562

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...