Sdílíme motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události, říká ředitel SCHP Souček.

5. 09. 2019 10:33:11
Jedna z nejslavnějších dětských výtvarných výstav na světě je k vidění v Lidické galerii do 24. 11. Ředitel SCHP ČR Ivan Souček se rozhodl vybraná díla expandovat dále - do Senátu ČR, ministerských budov či Evropského parlamentu.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice (dále MDVV pozn. aut.), jedna z nejslavnějších svého druhu na světě, je stále k vidění v Lidické galerii, a to až do 24. listopadu 2019. Avšak nejen zde. Ing. Ivan Souček Ph. D., ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky (dále SCHP ČR), doslova využil letošního tématu „chemie“, a díla, jež by jinak nenašla své uplatnění, nechává prezentovat na místech, která jsou svou charakteristikou zcela nevšední. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Kde se ve Vás vzala motivace takovým intenzivním způsobem spolupracovat s Památníkem Lidice? Měl jste povědomí o MDVV i v předešlých ročnících, kdy se tematicky nejednalo o chemii?

SCHP ČR v letošním roce hledal nástroje, jak popularizovat chemický průmysl právě a zejména v tomto roce, který byl vyhlášen „rokem chemie“ organizací UNESCO s ohledem na 150. výročí zveřejnění Mendělejevovy periodické tabulky prvků. Stejného tématu se ujal i Památník Lidice v rámci MDVV (vycházejíc právě z témat roku vyhlašovaných organizací UNESCO), proto jsme se se zájmem sešli a letos spolu tak intenzivně spolupracujeme. Musím přiznat, že jsme předchozí ročníky dětské mezinárodní výstavy sledovali spíše zpovzdálí, byť nás například loňské téma „o vodě“ také oslovilo a oslovuje nás i téma roku příštího, kterým má být „krajina“.

Věděl jste již na květnové vernisáži v Památníku Lidice, že se budete okolo MDVV tak iniciovat?

Přiznám se, že se to rodilo až poté, co jsme si uvědomili, kolik tisíc děl přišlo na tento ročník (15 336 prací ze 70 zemí světa) a hlavně jak velká část neoceněných prací by byla skartována, kromě vítězných prací (1179 oceněných). Byla by škoda nenabídnout další kvalitní tvorbu širší veřejnosti, zejména z oblasti chemického průmyslu ať už v našich členských společnostech či jiných institucích, kde popularizace chemie najde odezvu.

Co pro vás znamená dětská tvorba a jejich imaginace? Jsou právě děti jedním z důvodů, proč se okolo MDVV tak činíte? V Lidicích se jedná o velmi citlivou věc.

Na vernisáži výstavy uspořádané v srpnu v Senátu ČR to zaznělo z úst pana senátora Václava Chaloupka. Interpretace dospělých má už nějaký záměr, ale děti jsou nezištné. Snaží se zachytit to, co vidí a jak to vnímají. Nemohu vyloučit, že část děl je ovlivněna učiteli a zadáním konkrétních témat, ale nepochybně se ona nezištnost v pracích objevuje. Musím se přiznat, že jsem byl překvapen pozitivním náhledem na chemii, na chemické produkty kolem nás, na osobnosti chemie. Pouze marginální část děl se totiž věnuje negativního dopadu chemického průmyslu, znázorňujíc kouř nebo znečištěného prostředí. Naopak značná část je o užitečnosti chemie, o výuce chemie, o lidech kolem chemie. Velmi často jsem mohl vidět znázorněnou chemii v domácnostech, kterou si mnohdy ani neuvědomíme – ať už jde o prací prášky, ochranu potravin či opalovací krémy. Na druhou stranu je tam i chemický průmysl jako takový – například laboratoře, výuka chemie na školách, chemické aparáty... Třetí kategorie je značně umělecky uchopitelná, a to v alchymii a portrétech slavných chemiků.

V každém případě podporujeme dětskou tvorbu a chápeme a sdílíme ten motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události a vůbec osud lidických dětí.

Rozdíl způsobů uměleckého vyjadřování je mezi národy poměrně odlišný. Jaká země vás osobně překvapila?

V prvé řadě mě zaujal rozptyl zemí, který je obrovský. Člověk si může myslet, že chemický průmysl v afrických či jihoasijských státech nebude tolik viditelný, a přesto tamější děti kolem sebe chemii viditelně vnímají. Viděl jsem několik krásných obrázků jako třeba z Thajska, kde je znázorněna „chemie kolem nás“. Z hlediska uměleckého projevu na mě zapůsobily práce dětí z východní Evropy – Gruzie, Arménie, Bulharska, Ukrajiny, Kazachstánu nebo Ruska.

Nemůžu se nezeptat na českou tvorbu. Zaujala vás?

České autory jsem viděl pouze na výstavě v Památníku Lidice. Určitě nezaostávají vůči nejkvalitnějším obrázkům. Z hlediska využitelnosti dětských prací pro „naše výstavy“ jsem se však mohl zaměřit pouze na ty zahraniční.

Dne 13. 8. 2019 se konala v Senátu ČR vernisáž výstavy „Chemie očima dětí“. Jak probíhala domluva se státními představiteli o jejich účasti a vůbec celá organizace?

Senát mě napadl z několika důvodů. Organizačně považuji za důležité, že členem představenstva SCHP ČR je současný senátor profesor Jiří Drahoš, na něhož jsme se s tímto nápadem obrátili, a on se jej velmi aktivně sám ujal. Pomocí jeho sekretariátu se podařilo v řádu jen několika týdnů celou instalaci, umístění a nalezení termínu zorganizovat. Byli jsme velmi rádi, že se proslovu ujal i zmiňovaný pan senátor Václav Chaloupek, který je svým vzděláním a zaměřením velmi blízký k výuce výtvarného umění a umění jako takového. Mohli jsme tedy slyšet i skutečný kurátorský proslov k vernisáži. Výstava zde skončila 26. srpna. Z praktického hlediska považujeme za velmi důležité, aby si čelní státní představitelé měli možnost uvědomit „očima dětí“, že chemie jenom neškodí...

...a ke konci srpna jste inicioval taktéž výstavu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde úvodní řeč pronesl pan ministr Karel Havlíček.

Ano, před vernisáží jsme jednali s panem náměstkem Eduardem Muřickým, kterému jsme tento záměr představili. Získal podporu a tudíž se od 29. srpna výstava přesunula ze Senátu ČR do prostor Ministerstva průmyslu a obchodu, kde k ní mají nejblíže účastníci různých zasedání, neboť je umístěna ve foyer – zasedacích prostorech v prvním patře v budově ministerstva na Františku. Dále jednáme s Ministerstvem zahraničních věcí, které je rovněž velmi vstřícné k této věci a výstava zde bude od 2. prosince, kdy se obměněná přesune před vánocemi znovu do Senátu (tentokrát ne „Chemie očima dětí“, ale s výběrem zaměřeným na důvod tématu vyhlášeného organizací UNESCO, tedy: „150 lety Mendělejevovy tabulky chemických prvků“), tudíž bychom se ke konci roku chtěli rozloučit s portréty Mendělejeva a tématem jeho tabulky a případně alchymie, která je v současné expozici úmyslně vynechána. Kromě toho bude vizualizace oceněných děl Památníkem Lidice promítána u příležitosti „Chemického týdne“, který pořádá evropská asociace chemického průmyslu (Cefic) v Evropském parlamentu v Bruselu ve dnech od 15. do 17. října tohoto roku.

Budete s Památníkem Lidice spolupracovat i v dalším ročníku MDVV?

Rozhodně jsme připraveni k další spolupráci na téma „krajina“ a MDVV podpoříme. Aspekty jako životní prostředí, zemědělství či obnovitelné zdroje se nás úzce dotýkají. Těšíme se na příští rok.

Autor: Roman Škoda - Vztahy s veřejností

Autor: Památník Lidice | čtvrtek 5.9.2019 10:33 | karma článku: 4.89 | přečteno: 88x

Další články blogera

Památník Lidice

Také němečtí teenageři zachovávají vzpomínku na lidickou tragédii

Do Památníku Lidice každoročně dorazí jeden dobrovolník, většinou čerstvý maturant, ze Spolkové republiky Německo, aby zde pracoval přibližně rok. Přesně tak učinil v roce 2018 Jannik Oestmann.

26.8.2019 v 15:47 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 317 | Diskuse

Památník Lidice

Mé druhé setkání s Lidickou Madonou za hranicemi naší vlasti

Německé město Aachen, (česky Cáchy), leží přibližně 70 km západně od Kolína nad Rýnem, v místě, kde se setkávají hranice Německa, Belgie a Holandska. Traduje se, že z jedné nejmenované místní restaurace můžete...

26.10.2017 v 20:57 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 353 | Diskuse

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma článku: 20.05 | Přečteno: 444 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Milena Zelenková

Recyklovaný komparz

Na každém kroku chybí lidi. Televizi nevyjímaje. Co se dá dělat, nutno recyklovat. U herců běžná praxe. Nakouknete a nevíte: vidíte seriál A nebo B? C to být nemůže, tam přidali Suchánka.

18.9.2019 v 7:20 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 454 | Diskuse

Martin Braun

Nechte už toho Karla Gotta na pokoji

Od chvíle kdy oznámil veřejnosti, že trpí leukémií, není den kdy bych si na nějakém zpravodajském serveru nepřečetl "novinky" o tom jak nemoc probíhá a co se děje.

17.9.2019 v 16:08 | Karma článku: 41.59 | Přečteno: 4758 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance X

Za necelý měsíc, přesně 12.10.2019, zazní známá znělka a uvede již desátou řadu oblíbené soutěžní taneční zábavné show StarDance.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 721 | Diskuse

Karel Sýkora

Geneticky upravení jedinci už existují aneb je to začátek vzniku elitářské společnosti?

Úpravy lidské DNA byly ještě nedávno námětem pro vědeckofantastické filmy. Teď už je to realita. Na světě existují prokazatelně tři lidé, u nichž došlo ke změně genetické informace ještě před narozením.

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 103 |

Martin Faltýn

Za masáž v pořadu ČT "To se ví" by se nemuseli stydět ani komunisti!

Česká televize nasadila doslova trhák! Pořad, který má zatočit s "fejky". Z nějakého důvodu jej nasadila po 22. hodině. Záměr nebo fejk? Poznáte to?

16.9.2019 v 8:08 | Karma článku: 40.08 | Přečteno: 2753 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 561

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Najdete na iDNES.cz