Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Při přebírání pamětní medaile Památníku Lidice mi poprvé selhal hlas, říká Jiří Vaníček

20. 12. 2019 10:47:53
Jiří Vaníček, dlouholetý žurnalista a moderátor, jenž dle svých slov tak trochu "patří" do Lidic. Dozvíte se mnohé o atmosféře při moderování lidických a ležáckých večerů se známými, významnými osobnostmi. Přeji příjemné čtení!

Pane Vaníčku, jak dlouho spolupracujete s Památníkem Lidice a jak tato kooperace začala?

„Naše spolupráce trvá hodně přes deset let. Jednou – vlastně tak trochu náhodou – jsem se dostal k moderování jednoho večera a už jsem u toho zůstal. Myslím, že tenkrát jsem „zaskakoval“ za flétnistku Žofii Vokálkovou, která s Památníkem Lidice také spolupracuje. A protože jsem měl docela dobrou průpravu z působení v Československé televizi, snad se tento první večer povedl. S tehdejším ředitelem JUDr. Miloušem Červenclem jsme si hodně rychle padli do oka. O hosty, se kterými jsem se převážně znal z dřívější doby nebo z mého působení v Praze na Žofíně, jsem nikdy neměl nouzi. Snad nikdy jsem je nemusel k cestě do Lidic přemlouvat...“

Svým zájmem o historii, minimálně lidickou, se netajíte. Jaký k ní máte vztah?

„Historie je součástí života a ta lidická k ní – bohužel – neodmyslitelně patří. Osud zdejších lidí mě hodně oslovil. A za to, že jsem se později mohl dokonce setkat s přeživšími lidickými ženami a lidickými dětmi, jsem opravdu vděčný. Když jsem přebíral pamětní medaili Památníku Lidice a mohl v té chvíli stát vedle nich, měl jsem opravdu slzy v očích. Chtěl jsem poděkovat, ale snad poprvé v životě mi selhal hlas. Následovalo i moderování pietních vzpomínek, Děkovného koncertu a Světla za Lidice, spolu s Mášou Málkovou (s herečkou Mášou Málkovou vyjde rozhovor v lednu 2020, pozn. aut.). Závěr, kdy do tmy září alespoň symbolicky okna lidických domů a nad údolím se nesou jména zavražděných lidických dětí, to je úcta, to jsou emoce, které se nedají popsat slovy. To mi, prosím, věřte. A jsem velice rád, že hostem vzpomínkových akcí v roce 2020 bude sólistka opery Národního divadla v Praze Andrea Kalivodová. Své „vyznání“ do katalogu již poslala, moc se na ni těším. A i ona do Lidic! Bude to určitě pro obě strany velký zážitek. Vždyť Andrea Kalivodová dokáže vyprodat nejen Národní divadlo či Státní operu v Praze, ale například i slavnou Carnegie Hall v Londýně!“

Již dlouho moderujete/provádíte lidickými a ležáckými večery. Jak na Vás tyto chvíle působí? „Jsou to jednoduše moje cesty mezi „své“ diváky, na které se vždycky tolik těším! Za ta léta si už rozumíme, víme, co od sebe můžeme očekávat, a když se do této atmosféry „strefím“ i s hosty, je moje radost o to větší.“

Dokážete si vybavit váš nejsilnější zážitek z těchto večerů? Jaký je rozdíl mezi jednotlivými lidmi, které si zvete?

Rozdíl mezi hosty není žádný. Vždycky jsou to lidé - ať už herci, zpěváci, vědci, lékaři nebo spisovatelé, kteří nám mají co sdělit. A že se tak sami rozhodnou podělit se s diváky právě v Lidicích, o to je to cennější.

Jeden silný zážitek však mám. Je z poslední doby, kdy jsem moderoval Křeslo pro hosta s paní Sylviou Klánovou, dcerou sochařky Marie Uchytilové, autorky Pomníku dětským obětem války. Dozvěděl jsem se řadu nových informací, poprvé jsem měl možnost takto obsáhle hovořit s někým, kdo má k Lidicím i samotnému pietnímu místu tak blízko. Konečně se mi vyplnilo přání, které jsem uvedl na obálce jednoho z prvních knižních vydání těchto lidických rozhovorů. Tehdy jsem si přál popovídat si v „křesle“ s někým z diváků, kteří večery navštěvují. Vždyť i oni mají své příběhy! A příběh paní Klánové je opravdu hodně silný.

Cítím, že pro Vás jak ony moderované večery, tak celkově kulturní události v Památníku Lidice znamenají něco více než jen dobře odvedenou práci...

„Kromě Lidic připravuji a moderuji tyto večery i v Ležákách a dnes už i na mnoha dalších místech republiky. Ale v Lidicích pro mě všechno začalo. A je pravda, že do Lidic a Ležáků se svými hosty jezdím snad právě proto ze všeho nejraději. Jak už jsem napsal, přijíždím mezi „své“ diváky. Už si totiž připadám, že do Lidic tak nějak patřím. Kdybych sem nemohl dojíždět, moc by mi to chybělo!“

Autor článku: Roman Škoda

Autor: Památník Lidice | pátek 20.12.2019 10:47 | karma článku: 7.65 | přečteno: 250x

Další články blogera

Památník Lidice

Rozhovor s vnučkou hrdiny Karla Kněze, který se obětoval a zachránil tak životy

Tento rozhovor proběhl s paní Alenou Mergl Kučerovou, vnučkou Karla Kněze, vrchního strážmistra, velitele četnické stanice ve Vrbatově Kostelci s přímou vazbou na parašutisty, kteří odstranili Reinharda Heydricha.

11.10.2019 v 15:09 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 593 | Diskuse

Památník Lidice

Dobrovolnictví v Památníku Lidice

Sochorová válcovna pomáhala opět v Památníku Lidice. Tento závod, který je dnes již nedílnou součástí Třineckých železáren, se svou činností nepohybuje pouze v hutnictví jako takovém, leč i v dobrovolnictví.

1.10.2019 v 12:21 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 169 | Diskuse

Památník Lidice

Sdílíme motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události, říká ředitel SCHP Souček.

Jedna z nejslavnějších dětských výtvarných výstav na světě je k vidění v Lidické galerii do 24. 11. Ředitel SCHP ČR Ivan Souček se rozhodl vybraná díla expandovat dále - do Senátu ČR, ministerských budov či Evropského parlamentu.

5.9.2019 v 10:33 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 119 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Konečný

Válka na český způsob.

Kdekoliv se ve světě cosi šustne (a media to vždycky připepří), tašku do ruky a jde se nakupovat. Když budeme vědět, že na Zemi se řítí asteroid a vůbec nikdo z lidstva nepřežije, stejně půjdeme nakoupit mouku, špagety a vajíčka.

28.2.2020 v 19:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Estébácký udavač obviňuje jiné z udavačství. Pecka!

Stále stejná písnička - zloděj křičí chyťte zloděje, udavač obviňuje jiné z udavačství, zrádce jiné ze zrádcovství atp. Zkrátka, existuje typ lidí, kteří mají dlouhý seznam svých vážných provinění, ale rádi poukazují na druhé.

28.2.2020 v 19:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Karel Trčálek

Nepanikařte, zásoby jídla nejsou nutné. No tak určitě

Říká-li Babiš, že zásoby nejsou nutné, je to jasný pokyn k nakoupení zásob aspoň na rok. Nebo snad věříte politikům?

28.2.2020 v 18:00 | Karma článku: 9.97 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jiri Kucera

Všude ho vyhazovali, až u A-Z Kučera, s.r.o. si ho váží

Pan Karel si prošel tím, čím mnohý začínají muž po ukončení studií. I když absolvoval s červeným diplomem a při škole měl dostatek praxe, díky přestěhování z Prahy do Hradce Králové neměl začátky jednoduché.

28.2.2020 v 13:58 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Všudypřítomnost

Některých věcí se nelze zbavit, jsou stále s námi. Například pomluvy, pochybných příbuzných, závislosti na penězích a nutnosti platit daně.

28.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 119 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 562

Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky a KP Lety u Písku.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...